9. Zenobija

Nakon ubistva njenog muža i posinka 267. godine, Zenobija postaje vladar Palmirenskog carstva, koje se nalazilo na teritoriji današnje Sirije. Borila se protiv Rimljana, i širila granice svog carstva, napadajući Egipat i Anatoliju. Pratila je svoje vojnike, delila sa njima dobra i loša vremena.

Čak je odbijala da jaše, već je pešačila rame uz rame sa svojim trupama. Rimljani su je zarobili, i prekinuli njenu relativno kratku vladavinu 274. godine. Legenda kaže da se njen poraz slavio u Rimu, a da je ona kroz glavne ulice vučena okovana u zlatne lance.

reklame

Zenobija

10. Čučuk Stana

Čučuk Stana se rodila oko 1795. godine u mestu Sikole, kraj Negotina, u porodici doseljenih Hercegovaca. Po očevoj želji sve tri sestre su u mladosti nosile mušku odeću, jer nisu imale brata.

Stana je bila mala i krhka, zbog čega je i dobila nadimak čučuk. Sa Hajduk Veljkom se upoznala u kući negotinskog prote 1812. godine. Prišla mu je i drsko zapitala: „Zar tvoji momci ne znaju Turke ubijati, nego devojačke darove krasti?“ Veljko je zastao zbunjen, jer sa njim nijedna žena tako nije razgovarala. Brzo su mu odmah objasnili da su njegovi momci poharali nekoliko sela i greškom odneli i devojačku spremu one koja je stajala pred njim. Zatim ju je Veljko darovao darovima i zaprosio rečima „Sada sam te ja darovao, sada si moja!“.

Za Čučuk Stanu se vezuju mnoge priče uključujući i one da se sa Veljkom tukla protiv Turaka, branila Negotin i da je čak četiri rane u tim borbama zadobila: dve na nozi, jednu na ramenu, a jednu, napravljenu turskim jataganom, na potiljku. Puškom je baratala kao pravi ratnik, svaku metu pogadala je sa ogromnom preciznošću, a u sedlu bila sigurna i vešta.

Posle smrti Hajduk Veljka, Stana se udala za drugog čuvenog junaka, grčkog kapetana Jorgaća (grč. Georgakis Nikolau Olimpos). Kapetan Jorgać je bio jedan od vođa Heterističkog ustanka u Grčkoj. Zajedno sa njim je prešla da živi prvo u Vlašku, a nakon pokušaja Turaka da ih likvidiraju, prešli su u Bukurešt.

Čučuk Stana i kapetan Jorgać su dobili troje dece: Milana, Aleksandra i ćerku Jevrosimu.

Čučuk Stana se 1842. godine zajedno sa decom, preselila u Atinu gde je umrla i sahranjena 1849. godine.

blic.rs

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.