3. Triu Ti Trin
Iako je nazivaju vijetnamskom Jovankom Orleankom, Triu Ti Trin je svoje bitke vodila čitav milenijum pre čuvene francuske ratnice.
Sa svega 20 godina, okupila je 1000 sunarodnika i pobunila se protiv kineskih osvajača koji su napali njenu zemlju u 3. veku. Delovala je impozantno na bojnom polju, noseći dva mača, žutu ratničku odoru i jašući slona.
Brat je pokušao da je odgovori od ovog poduhvata, a njen odgovor je bio neustrašiv poput njenog ratovanja. – Želim samo da jašem vetar i hodam po talasima, mazim velike kitove u Istočnom moru, i spasim ljude od davljenja – odgovorila je neustrašiva VIjetnamka. Pobedila je u 30 bitaka, ali je na kraju njen narod izgubio rat protiv brojčano nadmoćnijih Kineza.
Veruje se da je oduzela sebi život u 23. godini.
4. Nakano Takeko
Jedna od retkih poznatih “ona-bugejša” (žena samuraja) u istoriji Japana. Takeko je učena književnosti i borilačkim veštinama pre nego što je postala jedna od ključnih faktora u japanskom Bošin građanskom ratu, od 3. januara 1868. – 18. maja 1869. godine.
U bici kod Aizua, ona i ostale žene koje su odlučile da se bore nisu bile priznate od strane zvanične vojske. Ipak, ona je okupila svoj odred samuraja pod imenom “Jošitaji”, što znači “Ženska vojska”.
Takako je ustreljena u grudi vodeći pobunu protiv japanske carske vojske u Ogakiju. Plašeći se da će joj neprijatelji raskomadati telo i odseći glavu kao trofej, pred smrt je zamolila sestru da joj odseče glavu i sahrani je. Danas se grobnica nalazi ispod borovog drveta u hramu Hokai-đi u Fukušimi.
Svake godine odaje joj se počast na Aizu jesenjem festivalu.