MIT 1: Dojenje je lako

Za neke mame dojenje jeste lagano, ali mnoge se i bore s hranjenjem bebe. Neke mame imaju problema s time da nameste bebu pravilno na dojku ili da beba uhvati dojku. Zato ni jedna žena ne sme misliti da je loša majka ako ima problema s dojenjem. Ako vas muči ovaj problem pitajte za savet patronažnu sestru ili neku drugu kvalifikovanu osobu.

MIT 2: Bol je normalan

Dojenje možda nije uvijek prijatno, ali to ne bi trebalo ni da boli. Naučili smo da verujemo da je bol pri dojenju uobičajena, a delimično je to tako jer se posljednjih nekoliko decenija žene uče da doje u položajima koji oponašaju hranjenje na bočicu, a takvi položaji dojenje zapravo čine težim i bolnijim.

reklame

U posljednje vreme stručnjaci za dojenje sve više preporučaju prirodniji položaj dojenja u kojem majka položi bebu na svoje telo.

Koji god razlog boli pri dojenju bio, potražite pomoć.

MIT 3: Što više pijete vode i hranite se zdravije to ćete imati više mleka

Unošenje dovoljnih količina tečnosti i zdrava ishrana važni su za dojilje, ali to ne znači da mora jesti isključivo najzdraviju hranu, odnosno sprovoditi strogu restrikciju u ishrani. Neke majke moraju promeniti način ishrane kako bi detetu omogućile određene hranjive materije, ali to je izuzetak, a ne pravilo.

Isto tako, ispijanje puno tečnosti neće drastično uticati na količinu mleka ili njegov kvalitet.

mama

MIT 4: Beba koja se doji ne sme dobijati dohranu na bočicu

Nekim bebama na početku će biti teško da se naviknu na kombinaciju hranjenja bočicom i dojenje. Ali ako bebi u prvih par meseci života počnete davati bočicu, ne znači da je da dojenje uništeno, odnosno da beba više neće hteti da sisa. Dakle, i to verovanje spada u mitove o dojenju.

Uz pravilno postupanje beba može s dojke preći na bočicu i opet se vratiti na dojku. I u ovom slučaju, ako vam je potrebna pomoć obratite se stručnoj osobi.

MIT 5: Novorođenče će jesti svaka dva do tri sata

Većina beba koje imaju manje od 6 nedelja nemaju još ustaljen raspored hranjenja, pa ponekad jedu u manjim razmacima, a nekad otprilike svakih četiri, pet sati. Razgovarajte s pedijatrom o tome kako raspored hranjenja tako male bebe izgleda i budite spremni dojiti bebu kad god ona to traži.

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.