Za sve one koji se pitaju da li vreme leči slomljeno srce i može li vreme učiniti svoje.
Bolovanje zbog ljubavi
Nedavno je japanska marketinška kompanija Hime&Co objavila da će omogućiti svojim radnicima bolovanje kad im neko slomi srce. Zanimljivo, taj dopust će biti duži što su radnici stariji. Radnice u dobi od 25 godina i mlađe imaju pravo na jedan dan bolovanja godišnje, one između 25 i 29 dva, a starije mogu uzeti tri slobodna dana, jer kako objašnjavaju u kompaniji, žene u dvadesetim mogu se vrlo brzo ponovno zaljubiti, što malo teže polazi za rukom onima u tridesetim, a i njihovi raskidi su mnogo traumatičniji.
Možda potez ove kompanije u prvi mah iznenađuje, ali ako se uzmu u obzir posledice koje može ostaviti slomljeno srce, i s obzirom da smo gotovo svi kad-tad u životu doživeli “slamanje” srca, nameće se pitanje zašto i ostale kompanije ne omoguće radnicima da se u takvim situacijama na miru isplaču i na posao dođu sveži.
Sindrom slomljenog srca – stresna kardiomiopatija
Sindrom slomljenog srca ima i svoj medicinski naziv – stresna kardiomiopatija. Nedavno su naučnici univerziteta Johns Hopkins u Baltimoreu sproveli istraživanje na 19 osoba bez prethodnih zdravstvenih problema, koji su nakon stresnog događaja počele pokazivati simptome kardiomiopatije – bolove u grudima, probleme sa disanjem i nizak krvni pritisak.
Istraživanje je pokazalo da nekim ljudima u emocionalno stresnim situacijama, kao što je nenadan gubitak voljene osobe, može zakazati srce. Otkrili su da velika tuga zaista može prouzrokovati zdravstveno stanje veoma nalik srčanom udaru. Niz testova, uključujući i krvne probe, pokazao je da su svi ispitanici imali ozbiljnu disfunkciju na levoj strani srca. Samo dve nedelje kasnije, svi srčani problemi nestali su sami od sebe, bez trajnih posledica.
Naučnici su otkrili da su pacijenti u istraživanju imali abnormalno visoke nivoe hormona stresa, koji mogu biti toksični za srčani mišić, pa su zaključili da se privremeno slabljenje srca može pripisati delovanju ovih hormona.
Slomljeno srce povećava rizik za smrt
I škotski naučnici su se pozabavili istom temom i došli do gotovo jednakog rezultata kao i njihovi kolege iz Baltimorea. Otkrili su da je od posledica slomljenog srca moguće i umreti. Prateći više od četiri hiljade parova, naučnici su utvrdili da smrt bračnog druga znatno povećava izglede da će u roku od šest meseci umreti i preživeli partner. To stanje naučnici nazivaju “sindromom slomljenog srca”, a njihova istraživanja su zapravo samo potvrda onog što su mnogi vekovima verovali – da ljudi mogu umreti zbog slomljena srca.