zavođenje ljubav
Image courtesy of marin at FreeDigitalPhotos.net

Neke običaje smo prihvatili, a de se nikad nismo zapitali zašto se to radi. Saznajte zašto se kucamo čašama kad nazdravljamo i zašto se gledamo u oči

Svako od nas je, u nekom trenutku svojih početaka alkoholizma, od starijih i iskusnijih pijanaca naučio jednu od najvažnijih lekcija u životu, a to je da prilikom kucanja čašama obavezno gledamo u oči čoveka s kojim nazdravljamo. A, da li ste se nekad zapitali kako je nastao taj običaj i koje značenje ima.

Pre svega treba reći da ima više verzija priče kako je nastao sam običaj nazdravljanja, odnosno kucanja čašama.

reklame

Prema jednoj verziji, taj običaj je nastao kao gest poverenja i poštovanja. Kucanjem bi se malo pića prelilo iz čaše u čašu, čime je domaćin pokazivao gostu da nema otrova u piću, a gledanje u oči je samo još jedan pokazatelj tog poverenja, odnosno, pokazivanjem očiju pokazujemo svoje namere. Ova verzija je čisto praktična i logična, a postoji i više mistična, magijska varijanta ove verzije.

Naime, kucanje čašama se praktikuje kako bi se oterale zle sile tako što će piće da se zatalasa. U prilog toj teoriji ide i jedan stari narodni običaj – žena kad bi išla na vodu da pere veš, prvo bi zatalasala vodu da odagna zle sile, pa bi tek onda počela s pranjem. A svima nam je dobro poznat i običaj kucanja u drvo da se odagnaju zle sile ili, kako narod kaže, da ne čuje zlo.

HOROSKOP ZA PIVOPIJE

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.