3. PODRHTAVANJE GLASA
Naše glasne žice kontroliše takozvani ‘lutajući živac’ (lat. nervus vagus). To je deseti kranijalni živac, jedan iz skupine moždanih živaca koji polaze direktno iz mozga. Nervus vagus povezan je s amigdalom, sklopom u mozgu u kojem pozitivne i negativne emocije dobivaju kontekst i koji sudeluje u stvaranju naših reakcija na te emocije. U tom trenutku stimuliše se ‘lutajući živac’, a glasne žice i mišići u vratu dožive grč koji rezultira podrhtavanjem glasa tj. gubitkom kontrole nad glasom.
Kako zaustaviti podrhtavanje glasa?
Duboko udahnite, napnite kompletno telo što više možete, zadržite dah nekoliko sekundi u tom položaju i zatim ga ispustite. Ponovite postupak nekoliko puta i tako ćete reducirati stres i smanjiti napetost u glasnim žicama zbog koje dolazi do podrhtavanja.
4. SPONTANI PLAČ
U nekim situacijama jednostavno ne želimo pustiti suzu. Na primer, kada se nalazimo na poslu, a zbog puno nagomilanih emocija i stresa osetimo potrebu za tom vrstom olakšanja.
Kako zaustaviti nalet plača?
Kad osetite da vam brada počinje podrhtavati, a oči se pune suzama, uštinite ‘višak’ kože koji se nalazi između palca i kažiprsta. Stvaranjem osećaja fizičke boli mozak ćete preusmeriti s procesuiranja emotivnog bola.
zadovoljna.hr