Moderni donori
U medicinske svrhe danas se mahom koriste posmrtni ostaci dobrovoljnih donora. Firma Skulls Unlimited koja sarađuje sa medicinskim ustanovama izuzetno vodi računa da lobanje i kosti donora odlaze u ruke sertifikovanjih doktora i naučnika. Međutim, antikvitete od njih može kupiti zaista bilo ko.
Pored ove firme, prodajom posmrtnih ostataka ljudi, ali i brojnih drugih vrsta, bave se još i: The Bone Room, Osteology Warehouse, Skull Store…
Šta kaže zakon?
Za sada kolekcionarima kostiju nije potrebno nikakvo ovlašćenje da bi kupovali i prodavali lobanje koje se već nalaze na tržištu. U Americi čak ni ne postoji federalni zakon koji bi zabranjivao trgovinu i vlasništvo nad posmrtnim ostacima koji ne pripadaju nativnim amerikancima.
Međutim, na državnom nivou stvari stoje malo drugačije. Neke države zabranjuju iznošenje posmrtnih ostataka preko granice – poput države Nju Jork, Tenesi i Džordžije. Ipak, ti zakoni se veoma labavo sprovode, ne postoje u svim državama, a na internetu je naročito teško njihovo sprovođenje, praćenje, kao i utvrđivanje tačnog porekla “robe”.
Iako danas faktički ne postoji zakon koji zabranjuje posedovanje i trgovinu ljudskim kostima (pošto ona ne spada u trgovinu ljudskim organima), uvek postoji realna šansa da lobanje koje ljudi kupuju onlajn potiču iz opljačkanih grobova, ili iz drugih sumnjivih izvora. A tu je uvek i pitanje etike.
Iako firme koje se bave nabavkom i prodajom lobanja tvrde da vrlo dobro umeju da prepoznaju sumnjive izvore i predmete sumnjivog porekla (posmrtne ostatke žrtava ubistva, lobanje iskopane iz grobova, kosti nepravilno tretirane i čišćene…), ostaje da im prosto verujemo na reč.
Ipak, oni preduzimaju izvesne mere predostrožnosti. Trgovina se obavlja anonimno i sa malo više tajnosti nego što je to nekad bila praksa.
besnopile.rs / izvor: news.nationalgeographic.com