Da li je duda prihvatljivija opcija?

Neće svi stručnjaci jednoglasno da odluče da je duda bolja od palca, i obrnuto. Na primer, autori knjige „Moja beba“ – Birgit Gebauer-Sesterhen i dr med. Manfred Praun smatraju da je mnogo teže osloboditi se navike sisanja palca, i da ono uzrokuje izražene deformacije nepca i otvoreni zagriz (kod kojeg je otežano žvakanje hrane), što kasnije iziskuje nošenje protezice, odnosno ortodontskog aparata za zube. Ali, svi se slažu da i jedna i druga navika pomažu deci da se brže smire i lakše zaspe.

Kako pomoći detetu da se odvikne od sisanja palca?

Ako dete u ustima drži palac samo danju, i to retko, nema posebnih razloga za zabrinutost.

reklame

Ali, ako i nakon navršenih godinu dana ima vrlo čestu potrebu da sisa palac, roditelji bi trebalo da se zapitaju zašto to radi i kako da ga od toga postepeno odviknu, na njemu odgovarajući način. Ponekad je razlog banalan: detetu je dosadno, umorno je, tužno ili uplašeno. Sisanje palca ga umiruje u različitim stresnim situacijama. Neki mališani to rade u znak protesta, kada ne mogu da postignu određeni cilj kod odraslih. Jedan od ozbiljnijih uzroka jeste rođenje brata ili sestre („konkurencija“ u porodici).

Sisanje palca sa navršene dve godine opravdano zabrinjava roditelje. Između ostalog, ono utiče na oblik mlečnih zuba, promene smera njihovog rasta, i na zagriz uopšte. Kod dece koja tu naviku gaje tri-četiri godine, često se pojavljuje i loša navika griženja noktiju. Samostalno odvikavanje je vrlo komplikovano, pa je zbog toga detetu potrebna vaša pomoć: ne rugajte mu se, niti pokušavajte da na silu izvadite palac iz njegovih usta ili, još gore, da mu na ruke stavite rukavice. Pronađite uzrok detetovog nezadovoljstva i uznemirenosti. Možda ne želi da noću ostane u mračnoj sobi jer ga je uplašila neka sličica u knjizi, ili je sanjalo ružan san. Kada otkrijete uzrok, znaćete kako da ga umirite. Roditeljima se ne isplati da se nadaju kako će lak za nokte ili senf da prekine tu naviku. Takve smicalice su obično uzaludne. Najbolje je da nekako preusmerite detetovu pažnju na nešto drugo: stavite mu neku dragu igračku u ruke, ili pribor za oblikovanje ili crtanje. Igrajte razne igre sa prstićima i rukama, listajte slikovnice, i slično. Mnogo je prihvatljivijih načina da se detetu pomogne da pronađe utehu ili zabavu, od onih da mu se strogo naređuje da izvadi prst iz usta, bez ikakve odgovarajuće alternative da se uteši.

* Sve informacije i saveti na Besnopile.com služe isključivo u edukativne svrhe i nisu zamena za lekarske preglede i dijagnoze. Ukoliko imate neka pitanja, nedoumice u vezi vašeg zdravlja ili zdravlja vašeg deteta, najbolje je da se konsultujte sa svojim lekarom.

Ivančica Tarade / Yumama.com

loading...

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.