Pored testova inteligencije, postoje i drugi načini koji nam omogućavaju da procenimo koliko je neko pametan. “Biznis insajder” je analizirao istraživanja iz poslednjih nekoliko godina i izdvojio 13 iznenađujućih znakova koji ukazuju na to da je određena osoba inteligentnija od proseka.
“Inteligencija” se često meri testovima koji su na meti kritika zbog toga što određene grupe ljudi stavljaju u podređeni položaj i umanjuju značaj kreativnosti. Psiholozi konstantno nalaze nove, efikasnije načine merenja kognitivnih sposobnosti, što znači da se znakovi inteligencije neprekidno razvijaju.
Muzikalni ste
Istraživanja pokazuju da muzika na više načina doprinosi razvoju umnih sposbnosti. Studija iz 2011. pokazala je da su deca uzrasta 4-6 godina ostvarivala bolje rezultate na testovima inteligencije posle mesec dana časova muzike. Istraživanje sprovedeno 2004. pokazalo je da su šestogodišnjaci koji su devet meseci imali časove klavira ili pevanja bolje uradili test inteligencije nego deca koja su išla na časove glume ili uopšte nisu pohađala nikakav kurs.
Studija iz 2013. navodi na zaključak da deca koja ostvaruju dobre rezultate u većini slučajeva pohađaju i nastavu muzike. Drugim rečima, časovi muzike samo mogu da povećaju razlike u kognitivnim sposobnostima, koje ionako postoje.
Najstarije ste dete u porodici
Najstarija deca su obično pametnija, ali ne iz genetskih razloga. Norveški epidemiolozi koristili su vojnu dokumentaciju kako bi analizirali podatke 250.000 mladića starih 18 i 19 godina, rođenih između 1967. i 1976. Zanimali su ih podaci o tome koje su po redu dete u porodici, njihovom zdravstvenom stanju i rezultatima testa inteligencije. Ispostavilo se da su prvorođena deca u proseku imala IQ 103, drugorođena 100, a trećerođena 99. Zbog neznatne, ali ipak značajne razlike u stepenu inteligencije, prvorođena deca su uspešnija u životu.
Vitki ste
U 2006. naučnici su testirali oko 2.200 odraslih osoba tokom petogodišnjeg perioda i ustanovili da su im kognitivne sposobnosti bile utoliko manje ukoliko veći im je bio obim struka. Druga studija, objavljena iste godine, pokazala je da su 11-godišnjaci koji su lošije uradili verbalne i neverbalne testove češće bili gojazni u svojim 40-tim godinama. Autori studije pretpostavljaju da su inteligentna deca imala bolje obrazovanje, ostvarila viši status i obavljala bolje plaćene poslove, te da su zbog toga bila u povoljnijem položaju kada je u pitanju briga o sopstvenom zdravlju nego njihovi manje inteligentni vršnjaci.
Imate mačku
Istraživanje iz 2014, kojim je bilo obuhvaćeno 600 učenika koledža, pokazalo je da su pojedinci koji su se identifikovali kao ljubitelji pasa, otvoreniji od onih koji su sebe opisali kao ljubitelje mačaka. S druge strane, ljubitelji mačaka su bolje uradili test koji meri kognitivne sposobnosti.