Pod uticajem radoznalosti i mašte često potiskujemo statistiku, koja je na strani razuma. S druge strane, “ko ne proba, taj ne može ni da pogreši” sigurno nije dobar način da se proživi jedan ispunjen i kvalitetan život.
Imajući sve ovo na umu, naučnici sa jednog univerziteta u Kini sproveli su sledeće istraživanje:
72 ispitanika su stavljena u realne životne situacije koje prouzrokuju uzbuđenje i zamoljena da pokušaju da donesu odluku da li će rizikovati. Učesnici su odluku morali da donesu brzo, dakle pod pritiskom – onako kako smo svi najčešće primorani da odlučujemo u životnim situacijama. Zatim su stavljeni u situacije u kojima su imali neograničeno vreme da odlučuju.
Istraživanje je pokazalo da su ljudi pod pritiskom vremenskog roka skloni da slušaju glas srca i preduzimaju rizik kada su srećni, ili da se povuku kada se osećaju potišteno i tužno. Kada vremenski rok ne postoji, oni imaju dovoljno vremena da ozbiljnije razmotre situaciju, bez obzira na to kako se u datom trenutku osećaju.
Dakle, naše brze odluke su pod direktnim uticajem emotivnog stanja u kome se trenutno nalazimo, a ono često uopšte nije merodavno i prouzrokovano je nečim drugim što se uopšte ne tiče izbora koji je pred nama. Zbog toga je i smanjena verovatnoća da će nas impulsivne odluke dovesti do odgovarajućih ciljeva. Ukoliko se trenutno osećamo loše, glas srca će nam govoriti da odustanemo od nečega što je možda dobro za nas. S druge strane, ako smo srećni i razdragani, neka vrlo loša ideja, može nam delovati kao baš prava stvar za nas.
Zaključak:
Ako sledimo glas srca dok smo pod bilo kakvim pritiskom, velika je verovatnoća da ćemo pogrešiti. Pre nego što donesemo odluku, neophodno je da sebi obezbedimo vreme i uslove pod kojima ćemo rasterećeni suditi o situaciji. Kada jednom saberemo i racionalne i iracionalne utiske, tek tada možemo otvorenih očiju sagledati problem. Srcu, kao i razumu treba ostaviti dovoljno vremena da presudi. Oni moraju delati zajedničkim snagama.
To što puštate stvari da se iskristališu ne znači da ne sledite svoje srce. To samo znači da njegov glas stavljate na test razuma. S druge strane i opreznost razuma se tada testira na željama srca. Kada se tasovi smire, prava odluka je već doneta, kako u vašem srcu, tako i u umu.
Ne radi se o tome da li će da prevagne srce ili razum, već o tome da se oni dovedu u ravnotežu. Ne dozvolite da budete zbrzani situacijom i poneseni trenutnim emocijama.
besnopile.rs / psychologytoday.com