Govorimo o jednoj od najlepših ali i najprokletijih dragocenosti na svetu. U stanju da opčini svakoga i u kratkom vremenu uništi svakog ko ga poseduje. Radi se o ogromnom plavom dijamantu od 44,5 karata, a njegovo ime Houp nosi prezime porodice u čijem je bio vlasništvu.
Kroz istoriju je još bio poznat kao “Kraljevski dragulj” i “Plavi dijamant francuske kraljevske krune”…
PROBUĐENO PROKLETSTVO
Poslednjih 50 godina, dijamant Houp čuvan je u američkom nacionalnom muzeju Smitsonijan, jer su svi njegovi prethodni vlasnici umrli u teškim situacijama. Čuvan u zabačenom i mračnom delu muzeja, dijamant izgleda da se “smirio” i prokletstvo se stišalo. Postoji opšta bojazan da bi se prokletstvo moglo probuditi, jer je nekom palo na pamet da bi bilo lepo obeležiti godišnjicu dijamantu Houp njegovim premeštanjem u svetliji kutak muzeja, gde je izložen u novoj stilizovanijoj ogrlici, koju je dizajnirao Hari Vilson.
Pokušajmo u kratkim crtama prepričati jezivu priču o prokletstvu dijamanta, priču koja bi mogla da bude ispričana stotinama stranica.
UNIŠTENI BOG i KRALJ
Indija, hram Rama-Sita, blizu grada Mandalaj. Dijamant je bio utočen kao oko na statui božanstva. Pre oko 400 godina, lopovi su ga ukrali oskrnavivši božanstvo i tako pokrenuli lavinu prokletstava. Jedan od lopova je bio zlatar Žan-Batist Tavernije, koji je 1688. godine dijamant prodao kralju Luju XIV, koji je naručio da se dijamant obradi u obliku srca i tako uništio početnu vrednost dijamanta od 112 karata na 67,5. Tavernijeova zlatara uskoro propada, a on iz očaja odlazi ponovo za Indiju, ali na putu umire u teškim mukama nepoznatog uzroka. Dijamant vremenom prelazi u ruke Luja XV i njegove Marije Antoanete. Revolucija izbija, a kralj i njegova draga završavaju živote na giljotini. Dijamant je tada ukraden i poseduje ga jedan zlatar koji preživljava užasnu pljačku svoje radnje, ali umire od infarkta kada saznaje da je pljačku organizovao njegov sin, a sin saznavči da mu je otac zbog njega umro, oduzima sebi život. Njegov prijatelj je našao dijamant i počeo se njime hvaliti, ali ubrzo umire od nepoznate bolesti. Dijamant je prodat u Londonu gde dobija konačnu formu i sadašnjih 44,5 karata.
… nastavak na sledećoj stranici…