Insistirao je da se njegovom omiljenom konju Incitatu da titula konzula, i životinju je ogrnuo ogrlicom od dragog kamenja, izgradio mu je mermernu staju sa jaslama od slonovače i načinio sveštenikom u svom hramu.
Kada mu je umrla sestra Druzila (njegova najomiljenija ljubavnica) i nju je proglasio boginjom. Niko u Carstvu tih dana žalosti nije smeo da se nasmeje, kupa ili ruča sa porodicom. Zlatna statua Druzile je postavljena u sam Senat.
Za nekoliko godina svoje vladavine promenio je 4 zvanične žene, od kojih mu je poslednja bila miljenica – promiskuitetna i ekstravagantna poput njega. Bio je toliko oduševljen njome da ju je nagu izvodio pred svoje prijatelje.
Pred kraj vladavine je naročito postao opsednut mislima o sopstvenoj božanskoj prirodi. Uživao da oblači posebne kostime. Često je nosio ženske haljine, ali se ne tako retko pojavljivao u javnosti obučen kao polubog, Herkul, Apolon, Bahus, Kastor i Poluks. Kako je njegovo ludilo napredovalo, tako se sve više približavalo vrhovnim bogovima: Hermesu, Apolonu i Marsu. Često je bio viđen sa zlatnom bradom, sa munjom u ruci, ili sa trozupcem i štapom, što je bilo obeležje bogova. Vrlo često je bio obučen i kao boginja, Venera, Junona ili Dijana. Sredinom 40.g.n.e. Kaligulina opsednutost božanskim bila je nekontrolisana. Kao sin boga Sunca, udvarao se Mesecu, i objavljivao kako prijateljuje sa bogovima. Razgovarao bi sa Jupiterom, nazivajući ga bratom. Bespomoćni Senat mogao je samo da gleda, dok je Kaligula naređivao da mu se u samom srcu Rima podigne hram. Pozvao je sve mađioničare da mu pomognu da dokaže svoje božanstvene moći.
Ogromna trošenja na luksuz – na primer ispijanje bisera rastopljenih u sirćetu, veliki javni spektakli, tiransko ponašanje i seksualna izopačenost izazvali su mržnju prema Kaliguli kod Rimljana. Na kraju je ubijen višestrukim ubodima noža, slično Cezaru. Među ubicama nalazili su se i članovi njegove porodice, i pripadnici lične telesne straže. Na presto je zatim došao njegov postariji ujak Klaudije.
https://youtu.be/ucA7P_3dqAo
dnevno.hr / kulturaantickogrima.blogspot.rs