Zanemarivanje komunikacije

Zdrava komunikacija stvara pozitivno porodično okruženje i jača emotivne veze. Način i količina komunikacije sa decom takođe utiče na samopouzdanje deteta. Iako imamo prenatrpane dnevne rasporede, uvek treba da pronađemo vremena da uvažimo detetova osećanja koje nam ono komunicira, pokažemo interes za ono čime se bavi i postavimo pitanja uz koja ćemo bolje shvatiti njegovo razmišljanje.

Aktivno slušanje onoga što govori bez prekidanja pomaže detetu da shvati da je važno i da su nam njegove želje, osećanja, potrebe i mišljenja važni.

reklame

Poređenje sa drugom decom

Ovo je sigurno jedna od prvih i najgorih grešaka u rušenju samopouzdanja koju roditelji krenu da rade još dok je dete u pelenama. Nije važno da li upoređujemo dete sa drugom decom ili čak sa sobom kada smo bili njegovih godina, dete će to često doživeti kao poruku da nije dovoljno dobro. Nijedan čovek nije isti, pa tako ni poređenja nemaju smisla niti donose išta dobro.

Kako roditelji uništavaju psihu deteta: 10 nesvesnih poteza koji ostavljaju teške psihičke posledice zauvek!

Izražavanje vlastitog nedostatka samopouzdanja

Dobar način za podsticanje razvoja samopouzdanja deteta je da mu pokažemo dobar primer kod sebe. Stoga govorite sami o sebi pozitivno i budite model koji će ih naučiti saosećanju, ljubaznosti i naposletku samopouzdanju.

Podstičući razvoj samopouzdanja deteta pomažemo detetu da shvati da je sposobno da se nosi i sa uspehom i sa neuspehom. Da bismo to postigli, bitno je da mu pružimo priliku da doživi oba, poput sporta. Na kraju krajeva, ono što je bitno jeste da zna da ste vi tu za njega i da verujete u njega, nekad i više od njega samog!

najboljamamanasvetu.com

loading...