Iz EUFIC-a su mu odgovorili da su uklonili tu reporuku i da “cene njegovo vreme i komentare, koje će uzimati u obzir prilikom pripreme drugih članaka i preporuka na tu temu”.
Iz Veća priznaju da su na Albertovo insistiranje uklonili zastareli članak i objavljuju da “uz adekvatno skladištenje i prethodno hlađenje, podgrevanje spanaća nije opasno”.
Prenosimo vam jedan odlomak iz pisma mladog Kineza koje je promenilo stav Evropskog veća za informacije o hrani:
“Nitrati u hrani mogu biti pretvoreni u nitrite u prisustvu nekih enzima i bakterija. Nitriti reaguju sa aminokiselinama i tako formiraju nitrozamin u određenim okolnostima, poput kiselog okruženja i visoke temperature.
Tačno je da do takve reakcije teoretski može da dođe podgrevanjem spanaća. Međutim, vaš članak generalizuje ovu pojavu i zaključuje da čitaoci treba da reaguju proaktivno.
Da li možete da objavite izvor istraživačkih radova koji su testirali nivo nitrita/nitrozamina u ostacima hrane koji su proveli 24 sata u frižideru? Moj glavni argument je da pravi eksperimenti nisu ni izvođeni i da nema dovoljno dokaza da se ljudima preporučuje promena načina života. Mnogi ljudi su podgrevali ručkove na poslu. Treba da znate da se toksikologija ne bavi samo prisustvom ‘štetnih’ supstanci, nego i dozama! Slažem se da se nitrati mogu pretvoriti u nitrite u prisustvu određenih bakterija. Međutim, količina nitrita koja je prisutna u vreme varenja je ono na šta treba obratiti pažnju, a ne samo njihovo prisustvo u hrani”.
B92.net