Cena telefona sa aplikacijom za varanje električnog brojila zavisi od vrste brojila. Ukoliko je reč o starom, za uređaj je dovoljno od 10 do 200 evra, dok za savremeni košta 160 do 280 evra.
Građani Crne Gore našli su još jedan način da doskoče visokim računima za struju. Naime, počeli su da kupuju smart telefone sa aplikacijom koja ometa rad brojila.
Telefoni s posebnim softverom i instaliranim aplikacijama koje služe za umanjenje potrošene električne energije prodaju se na nekoliko zatvorenih grupa na društvenim mrežama i forumima. Prodavac telefona tvrdi da se pre prodaje svaki kupac može uveriti da aplikacija radi i da stvarno umanjuje potrošene kilovate. Pored telefona s aplikacijama za krađu, na društvenim mrežama i forumima se prodaju i drugi uređaji.
Cena zavisi od vrste brojila. Ukoliko je reč o starom brojilu, za jedan uređaj je dovoljno izdvojiti od 10 do 200 evra. Na digitalnom brojilu, tvrde domišljati građani, teže je krasti struju. Prvi način koji je delotvoran, ali za koji trgovci tvrde da ga je lako otkriti jeste blokiranje rada brojila elektro šokom.
Skuplja varijanta i najčešća je kupovina specijalnih, jakih magneta koji usporavaju rad brojila, a mogu se naručiti i putem interneta. Korisnik sa jednog Fejsbuk profila koji prodaje telefone u Podgorici tvrdi da ima u ponudi aplikaciju koja ometa rad brojila i na taj način usporava potrošnju. Pametne telefone s instaliranim aplikacijama za ometanje rada brojila korisnik prodaje od 160 do 280 evra, u zavisnosti od modela telefona.
Dnevne novine/Kurir