Od radnika se traži i emocionalna inteligencija. Važna će biti i sposobnost da se analiziraju svi dostupni podaci kako bi se donela prava odluka. To je i danas važno, ali stručnjaci predviđaju da će biti još važnije jer će u budućnosti biti sve više podataka.
Pregovaračke sposobnosti neće biti značajne samo u ekonomiji, već i u poslovima povezanim sa matematikom i kompjuterima, poput programiranja. A budući da je promena najbolja reč koja opisuje poslove budućnosti, fleksibilnost radnika biće veoma važna kako bi mogao da odgovori na sve izazove.
U novim, fleksibilnim, radnim uslovima radnik ima mogućnost da otkriva načine kako da probudi i ispolji svoj najveći potencijal, pruži maksimalnu vrednost kompaniji i za to bude adekvatno nagrađen. Idealan radnik će imati sve moguće gedžete, aplikacije i procedure na raspolaganju, a njegovo će biti da ih primenjuje i kombinuje na najkreativniji način
Naravno, i dalje će se tražiti inteligencija, preduzimljivost, iskrenost, samouverenost, strast prema poslu, vrednoća. Uvek će biti tražene specijalističke veštine, samo se diploma završene škole ili kursa neće uzimati kao primarni dokaz nečijih sposobnosti i znanja.
– Industrija edukacije je u ekspanziji i veština prenošenja znanja biće jako tražena. Biti ekspert u nekoj oblasti, koji uz to istovremeno ima i veštinu prenošenja znanja biće veoma atraktivna kombinacija za sve koji su u režimu permanentnog obrazovanja. A takvih će biti sve više.
Danas imamo mogućnost da učimo i stičemo nova znanja i veštine brže nego ikad. Veliki broj ljudi je već sada u režimu permanentnog obrazovanja. U budućnosti, to će biti imperativ za još veći broj zanimanja.
Lažne diplome odlaze u prošlost
Loša vest za diplomce stiže iz Velike Britanije – najveća firma za zapošljavanje na Ostrvu, koja selektuje kadrove svuda u svetu i sarađuje sa najvećim kompanijama, ove godine je zvanično objavila da fakultetska diploma više nije kriterijum u ocenjivanju potencijalnih kandidata za posao.
Ovu, kako su naveli, tešku i veliku odluku, doneli su posle višegodišnjeg većanja zbog čestih i sve brojnijih pritužbi poslodavaca, koji tvrde da čak i diplomci sa najvišim ocenama na prestižnim fakultetima ne ispunjavaju očekivanja jer nemaju neophodna znanja i veštine za visokokvalifikovane poslove.
Kao razlog za “devalvaciju” diploma navode loš školski sistem. Stručnjaci na tržištu rada su ovaj potez ocenili kao revolucionaran, jer ga je povukla firma koja zapošljava najbolje kadrove širom sveta. Ekonomisti predviđaju da će se taj trend nastaviti i da će tržište rada tako postati mnogo fleksibilnije i otvorenije za one koji traže posao, jer uslov neće biti “papir” već konkretna znanja i veštine.
Novosti.rs / Besnopile.rs