Svi smo mi, kao mali, od svojih baka slušali često onu “Zdravlje i snaga na usta ulazi”. Ovde navodimo još neke od tih zlatnih saveta, onako usput prikupljanih godinama. Iako medicina danas iznosi razne teorije šta je od toga zaista zdravo, neke osnovne bapske preporuke i dalje važe, dok se nutricionistički trendovi menjaju…
Dakle, šta je to, po mojoj babi, zdrava ishrana:
– Kad ustaneš, ako već ne možeš odma’ da doručkuješ, prvo staviš nešto slatko u usta, pa tek onda kafa. Med i orasi su idealni. – Danas istraživanja pokazuju da ne treba jesti slatkiše ujutro, jer remete rad pankreasa, odnosno gušterače. Ali svakako ostaje da važi, da pre kafe treba nešto glocnuti.
– Kafa se pije jednom na dan, a ponekad može i dva puta, ako dođu gosti, i ne iz onih velikih šolja ko nokšir, nego iz kafene šoljice. I sipaj malo mleka, kap, dve, da ne iritiraš želudac.
– Doručak je najvažniji. Dakle, slanina, kajmak, lukac, kiselo mleko (jogurt je bezveze, kad ti baka kaže, domaće kiselo mleko je najzdravije!
Karma nije uvek kučka: Ako si BAKSUZ U LJUBAVI, uradi ove 3 stvari i SREĆA ĆE TI SE KONAČNO OSMEHNUTI
– Leba ti je najzdraviji bajat da jedeš, polubeli.
– Možeš da doručkuješ i jajca, ali nemoj na ulju da ih pržiš. Metni malo putera, pa na tišu vatru.
– Barem jednom dnevno moraš da pojedeš nešto ljucki, kašikom.
– I mora da se zna red: kada se doručkuje, kada ruča, a kada večera! Ništa ne sme da se preskače.
– Pre jela nemoj ništa slatko, da ne pokvariš ručak. Posle uzmi…
– Uz ručak obavezno salata. Sve sezonski: zimi kupus i turšija, leti paradajz i zeleniš.
– Domaće suvo meso je mnogo zdravije od kojekakvih salama, parizera, šunkarica i kobasica, ali ne možeš da ga krkaš ko leba. Uzmeš malo, da se osoliš. – Danas je aktuelno izbacivanje mesa i suhomesnatih proizvoda iz ishrane, kao štetnih. Međutim, danas meso nije ono što je bilo u vreme naših baka. Tada se životinjama nisu davali antibiotici preventivno, niti hormoni, a hrana je takođe bila prirodna, a ne hemijski prerađena i puna koncentrata… o GMO da ni ne govorimo. Ono što i dalje ostaje da važi je činjenica da su domaće meso i celi mesni komadi, bolji od bilo kakve industrijske prerađevine; takođe važi da ih treba jesti pomalo, kao prilog, ili meze.
– Kakve paštete, prerađevine i bakrači. Sve je to hemija. To nije hrana. Domaći sira je hrana. Jaja i meso od domaće kokoške koja jede zrnevlje, mleko i meso od krave koja ide na livadu da pase… to je hrana.
– Kakvi crni industrijski sokovi!? Ne dolazi u obzir! Veštački vitamini – ne avetaj! Domaće jabuke neprskane, paradajz, lukac mladi i stari, spanać, karfiol, krompir, šargarepa, limun, banane, breskve kajsije, nar, kupus… to su ti vitamini. Ako hoćeš sok, iscedi limun, pomorandžu ili grejpfrut. Gazirano nikako.
– Kakav crni margarin, pa nisam luda to da jedem. Puter namaži! Možeš i mast sa alevom, ali nikako margarin. Moderna izmišljotina. Margarin ni u kolače ne meći, osim ako baš nemaš para. – Danas se takođe mnogo govori u prilog masnoća životinjskog porekla…
– Zaprška sa brašnom je smrt. Bolje metni više luka u čorbu, da vidiš kako će gusta da bude, a luk ti je dobar za pluća, kad ti baba kaže!
– I ne sedi na guzici po ceo dan, nego radi. Ako nema šta da radiš, izmisli. Uvek ima nešto. Ne bleni u taj televizor sve vreme, nego izađi napolje na svež vazduh.
– Ne meći šećer u čaj, ako imaš med.
– Krompir ti je najukusniji kad ga ispečeš u rerni. Ako voliš masnije, sačuvaj saft od pečenja, pa peci u njemu.
– Pre ručka se pije rakijica (jedna!) za otvaranje apetita i bolju cirkulaciju. Kad ručaš i odmoriš malo, onda može jedna čaša domaćeg crvenog vina.
– Pravi zimnicu, umesto da kupuješ onu punu konzervansa.
– Pola sata nakon jela, odmaraj, da se sve lepo slegne i rasporedi, a posle u šetnju.
– Ne jedi grickalice, nego krcaj orasi, lešnike i suvo grožđe, kajsiju, smokvu…
Ako vama padaju još neki bapski saveti na pamet, slobodno ih podelite sa nama. Prijatno i uzdravlje.
besnopile.rs