Svima je poznata ona čuvena naših mama i baka: “Nikada nemojte ljuti leći u krevet”. Međutim, to baš i nije dobar savet.
Naučnici otkrivaju da neispavanost i umor može uticati na nas da burnije reagujemo, da stvari doživljavamo dramatičnije nego što one zaista jesu i da vodimo krajnje nekonstruktivne rasprave. Zato, kad god vam neko kaže da treba da raščistite probleme i završite raspravu pre nego što pođete na spavanje, vi se odmah setite još jedne narodne mudrosti: “Jutro je pametnije od večeri”. A evo zašto je to tako:
Kada smo neispavani, naš mozak gubi moć razlikovanja važnog od nevažnog, što nas pretvara u iscrpljene „olupine” – piše Politika.
Čoveku je neophodno da se naspava. Dobar, san tokom noći garant je da ćemo u novi dan krenuti bistrih misli. I pored toga što se ovo zna o spavanju, odgovor na pitanje zašto je san tako važan, ipak je misterija.
Talma Hendler iz Univerziteta Tel Aviva posebno je zainteresovana za razlog ovakvog uticaja nedostatka sna, odnosno zašto nam je „kratak emotivni fitilj” kada smo neispavani.
„Znamo da san utiče na naše emotivno ponašanje, ali ne i kako”, navela je Hendlerova.
Radi daljeg istraživanja, ona je s kolegama pronašla 18 dobrovoljaca koje je cele noći držala budnima. Znala je da je to težak eksperiment jer je u toku ogleda ispitanicima meren „stepen” pospanosti. Naravno, kako je vreme odmicalo, ispitanicima se sve više spavalo. Volonteri su imali dve runde testiranja dok su im mozgovi skenirani. Jednom su kvalitetno spavali celu noć, a jednom bili budni 24 sata. U jednom testu je od volontera traženo da kažu u kom pravcu se kreću žute tačkice koje se pomeraju na ekranu. U svakom slučaju tačkice su postavljene preko slike koja bi trebalo da odvlači pažnju, bilo da je u pitanju pozitivna (simpatično mače ili ljubavni par u zagrljaju), negativna (osakaćeno telo ili zmija), bilo neutralna (kao što je krava ili kašika). Kada su ispitanici bili odmorni, pogađanje pravca bilo im je najbolje i najbrže je išlo u slučaju neutralne slike u pozadini. Ali, nakon neprospavane noći, rasuđivali su loše, bez obzira na to da li su korišćene neutralne ili pozitivne fotografije.