5 genijalnih navika koje vas čine pametnijim: Tanka je linija između ekscentrika i genija. Da li ste znali da je Einstein kupio opuške sa ulice i duvan stavljao u svoju lulu. Benjamin Franklin je svako jutro stajao go kraj otvorenog prozora i puštao da mu vazduh cirkuliše telom.
Njihova nastaranost nije potpuno bez objašnjenja, iza nekih od ovih ludila stoje mentalne prednosti. Ove neobične navike će vas učiniti pametnijim, navodi sajt Enterpreneur.
1. Voditi ljubav. Mnogo.
Emilie du Châtelet je manje poznata po pionirskom naučnom radu u ranom 18. veku ali je zato veoma poznata po svom seksualnom životu. Istraživanja jednog univerziteta su utvrdila da seksualna aktivnost poboljšava kognitivne funkcije i poboljšava neurogenezu kroz suzbijanje hroničnog stresa. Razlog više za redovan seks.
2. Okružite se 24-oro karatnim zlatom
Doktor Yoshiko Nakamatsu koji je patentirao više od 3.300 izuma, uključujući i disketu, svake noći je odlazio u svoju sobu tišine, odnosno kupatilo koje je popločano 24-oro karatnim zlatom. On je to objasnio rekavši da zlato blokira radio talase i televizijski signal koji inače štete mašti. Njegova tvrdnja možda potpuno ima smisla. Poznato nam je koliko je zračenje štetno i kako dovodi do raka. Takođe, veoma loše utiče na kognitivne funkcije. Vi možda ne možete da se okružite zlatom ali svakako se potrudite da ste što manje okruženi talasim uređaja, ukoliko je to uopšte moguće. Kako biste poboljšali svoje mentalne performanse napravite kratak izlet u prirodu i zaboravite na tehniku.
3. Faktor hladnoće
Benjamin Franklin je imao običaj da pliva u hladnoj londonskoj reci Temzi. Theodore Roosevelt se kupao go u vašingtonskoj reci Potomak svake zime. Provoditi vreme u različitim temperaturama vode je odlično za vaš mentalni napredak ali i fizičku aktivnost zbog povećane cirkulacije. Još je grčki mislilac Hipokrat govorio o dobrim stranama terapije vodom. Kada se tuširate hladnom vodom vaša krv ide direktno u samu srž organizma i naročito da snabdeva vaš mozak i vitalne organe. Dajte mozgu potkrepljujuć podsticaj tako što ćete svako kupanje završiti hladnom vodom.
4. Ne začinjavajte hranu, još uvek
Thomas Edison je imao veoma rigorozne intervjue za nove zaposlene. Pored stručnih pitanja radio je ’test soli’. Stavio je pred njih tanjir supe. Svako ko je posolio supu pre nego što ju je probao automatski je pao na testu. Soljenje pre degustacije bio jasan pokazatelj donošenja odluke na osnovu neosnovane pretpostavke. Inteligentni umovi su kritički umovi.