Lekcija br. 2: “Fotkanje” je iz pakla izašlo!
Živimo u vremenu kada skoro svi imaju pametne telefone i naloge na društvenim mrežama. Svako može biti paparaco, ali i postati slavan preko noći, želeo to ili ne. I daleko od toga da vas moraju uhvatiti u eksplicitnom seksu da bi vaše fotke postale hit na Internetu, a život postao pakao. Naučite nešto iz ovih sudbina.
Ako ne želite da internet trolovi sline nad vašim fotografijama u vrućim pantalonama, donjem vešu ili kupaćem kostimu, nemojte se tako slikati, ili se bar postarajte da te slike nikada ne vide Internet. Imajte na umu: puška iz prvog čina će najverovatnije opaliti u trećem. Slično je i sa fotografijama i društvenim mrežama.
Lekcija br. 3: Internet je divno mesto puno užasnih ljudi
Internet i društvene mreže su sjajna stvar i danas gotovo da ne možemo zamisliti svakodnevnu komunikaciju bez njih. Ipak, svi vaši onlajn “prijatelji” (friends) ne moraju biti prijateljski raspoloženi prema vama. Zabeleženi su i slučajevi samoubistava. Pazite gde idete i šta i s kim radite, da se starinski izrazimo.
Najpopularnije društvene mreže, poput Tvitera i Fejsbuka, imaju mehanizme za sprečavanje zlostavljanja i širenja malicioznog sadržaja, ali su oni još nedorasli masovnosti Interneta i zaraznosti viralnih fotografija i video snimaka. Dok Fejsbuk i Tviter reaguju, šteta je uveliko napravljena.
Lekcija br. 4: Internet ništa ne zaboravlja
Sve što jednom završi na Internetu, više ga ne napušta. Ako vaša kompromitujuća fotografija dođe na mrežu, šanse su između 0 (nula) i 0,0000000000001 odsto da ćete uspeti trajno da je uklonite. I za 5 i za 10 i za 20 i za 50 godina će svi moći da vide ONU vašu fotografiju. I vaše kolege sa fakulteta. I poslodavci. I poslovni partneri. Doduše, možda će žene i muškarci do tada već biti ravnopravni u seksualnim slobodama, pa više neće ni biti bitno.
Možda.
zena.blic.rs