Mnoge osobe dolaze na partnersko ili bračno savetovanje zbog konflikata i problema u vezi ili braku sa narcisoidnim partnerom. Evo kako da unapred prepoznate narcisoidnost.
U laičkom, bukvalnom shvatanju reči narcis, narcis je osoba koja je zaljubljena u sebe. To shvatite samo kao metaforu ali ne i bukvalno. Narcisoidnost ne treba shvatiti kao fenomen sve ili ništa (ili jesi ili nisi narcis) nego kao jednu skalu na kojoj se svako može naći.
Samo osobe sa veoma izraženim oblicima narcisoidnosti smatramo osobama sa narcističkim poremećajem ličnosti. – kaže Dr. Vladimir Mišić
Postojanje narcisoidnih crta ličnosti u umerenom intenzitetu može biti čak simpatično dok izraženost ovih crta u većem stepenu je karakteristika veoma teških osoba.
Izrazito narcisodine osobe su po pravilu teške osobe. Ako bismo hteli da kažemo koja je glavna, suštinska karakteristika narcisoidne osobe onda je to sebičnost (manjak empatije). Narcisoidne osobe su teške zato što mnogo traže a malo daju, zahtevaju da mi se divite, sklone su agresivnim ispadima (svađama i kritikama).
Glavne karakteristike narcisoidne osobe su:
Sebičnost
je suštinska karatkeristika narcisoidnih osoba. Iz razloga što narcis ima manjka empatije on ili ona je usmeren na svoje potrebe i nema mnogo razumevanja za osećanja i potrebe drugih ljudi, pa i onih najbližih. Narcis nije svestan svoje sebičnosti i neosetljivosti za osećanja i potrebe drugih jer je to prosto deo njegove prirode. Kao što je neko slep za boje tako je narcis slep za potrebe drugih.
Zatvorenost
narcis često može biti veoma zatvoren, nekomunikativan, neko ko izbegava da priča o svojim osećanjima, ponaša se tajanstveno, živi u svom svetu mašte i grandioznih fantazija o sebi.
Poricanje i ignorisanje problema
narcisi često ignorišu probleme koje imaju u odnosima sa drugim ljudima, neosetljivi su za potrebe drugih, skloni su da tuđe probleme minimiziraju.
Preosetljivost na kritiku
narcis je veoma sujetan i preosetljiv na kritiku. Svaku kritiku narcis diživljava kao napad na njegovu ličnost i on ili ona nepravi razliku između konstruktivne i destruktivne kritike. Prema osobama koje ga kritikuju oseća intenzivan bes i mržnju i distancira se od takvih osoba. Svaku zamerku shvata kao čin neprijateljstva i zavisti.
Zahtevaju divljenje
narcisi zahtevaju od drugih da im se dive i hvale ih. Divljenje im je potrebno da bi održavali lažnu grandioznu sliku o sebi. Divljenje je njihova duševna hrana kojom se brane od depresije i unutrašnjeg osećaja praznine. Narcis želi da se oseća bitnim, važnim, velikim i posebnim. To je njegova kompulzivna psihološka potreba.
Izražena sklonost da kritikuju i pronalaze mane u drugima
narcisi često kritikuju i omalovažavaju druge jer je to način da sebi pokažu kako su oni bolji od drugih. Narcis uvek traži “inferiorne osobe“ kako bi se on ili ona osećao superiorno u odnosu na njih.
Manipulativnost
teški narcisi su skloni manipulisanju, kontroli i laganju, prevarama u vezi ili braku. Kada su u pitanju njihove potrebe spremni su da lažu kako bi ostvarili svoje ciljeve.
Depresivnost i praznina
jedna od suštinskih odlika narcisa je depresivnost koja se bazira na unutrašnjem osećaju praznine. Kada narcis ne dobije divljenje drugih on ili ona upada u depresiju. Iznutra narcis se oseća prazno, nebitno, nevoljeno, beznačajno. Narcizam je karikatura samoljubavi jer narcis je neko ko ne želi sebi da prizna koliko se oseća bezvrednim iznutra. Spolja gledano narcis emituje skroz suprotno ponašanje.
Izlivi besa
kada narcis ne dobije pažnju drugih, kada mu se drugi ne dive ili još gore kritikuju ga on ili ona su skloni da upadaju u izlive besa koji se najčešće manifestuju kao svađe, vređanja, ucene i optuživanja.
Lako se zaljubljuju
narcisi vole da flertuju i da ostave dobar utisak na druge. Oni se lako zaljubljuju jer im prija kada im se neko divi, kada zavode i osvajaju drugu osobu, to im naduvava njihovu lažnu i grandioznu sliku o sebi.
Sklonost samosažaljevanju
narcisi su skloni da druge optužuju za svoje probleme, ne prihvataju odgovornost za svoje postupke jer krivce za sve vide isključivo u drugima ili okolonostima. Vole da se samosažaljevaju i da sebe prikazuju kao žrtve drugih. Oni sebe prikazaju kao žrtve, kao neshvaćene, nevoljenje i prevarene osobe.
Arogantnost
narcisi su često arogantni, nadmeni i oholi u ponašanju jer nemaju empatiju prema drugima i misle da su bolji od drugih, da oni zaslužuju poseban tretman. Ta arogancija je često i zaštita od drugih zbog njihove unutrašnje slabosti i vulnerabilnosti.
Vole da se hvale i preuveličavaju svoje uspehe
kako bi sebi i drugima pokazali kako oni vrede više, kako su posebni i zaslužuju divljenje. Jako im je stalo do mišljenja drugih, naročito onih kojima se oni dive.
Sklonost ka grandioznim fantazijama
narcisi često maštaju o velikim uspesima, kako im se drugi dive i to kako su oni posebni.
Površni šarm
narcis je osoba koja drži do svog spoljašnjeg izgleda i želi da ostavi dobar utisak. Neki narcisi jako teže tome da ostave na druge dobar utisak kako bi se o tome pričalo i kako bi im se drugi divili.
Perfekcionizam
skloni su da teže savršetvu naročito u poslu.
Zavist
zavide drugima koje vide kao uspešnije, atraktivnije, bogatije.
Treba reći i to da su narcisi često bogate, cenjene, priznate i uspešne osobe u društvu. Mnogo ih je među javnim ličnostima. Ima ih mnogo među menadžerima, političarima, bankarima, direktorima, lekarima i drugim prestižnim profesijama. Narcis voli da se istakne i često je ambiciozan jer u poslovnom uspehu nalazi kompenzaciju za svoj unutrašnji osećaj praznine i bezvrednosti.
Iako spolja narcis može delovati veoma samopouzdano, samouvereno, šarmantno i harizmatično (što je privlačno za većinu ljudi, pre svega za žene), iznutra narcis je prazan, depresivan, pun besa, zavisti i mržnje prema sebi , drugima i svetu. Narcisoidne osobe nisu dobri roditelji jer im nedostaje empatija, toplina i sposobnost da daju ljubav. U vezama su skloni neverstvima i prevarama. Često nalaze sebi komplementarne osobe – zavisne strukte ličnosti sa kojima grade simbiotski odnos, odnos u kojem oni dominiraju. Problem je što narcisa čak i to ne ispunjava, on ili ona se i u takvoj vezi oseća nedovoljno važnim, prihvaćenim i vrednim, mašta o slavi, uspesima ili seks avanturama.
Narcise je teško „popraviti“, naročito one koji imaju poremećaj ličnosti. Oni su po pravili teški za saradnju, retko kada pristaju da sami traže pomoć, na psihoterapiji vole da se nadmudruju sa terapeutom da mu dokažu kako su oni bolji, pametniji, mudriji i sl.
Ipak, treba naglasiti da čak i osobe sa narcisoidnim osobinama ličnosti, pored tih osobina mogu imati i neke kvalitete. Nijednu osobu ne treba svoditi samo na neki uzani skup osobina. Takođe treba imati na umu da kakvog god partnera da pronađete on ili ona neće biti savršena osoba.
izvor: vaspsiholog.com